The Best bookmaker bet365 Bonus

 

Legea prin care executorul judecătoresc bate instanţa a trecut de Parlament. Ar putea fi neconstituţională


Avocaţii sunt de părere că modificările la Codul de procedură civilă privind executarea silită ar putea fi neconstituţionale. Proiectul de lege, aprobat de Parlament şi trimis la promulgare, dă dreptul executorilor judecătoreşti să înceapă executarea silită, fără aprobarea instanţei.
Parlamentul a aprobat mai multe modificări ale Codului de procedură civilă, despre care ECONOMICA.NET a scris aici. Cea mai importantă prevedere este aceea prin care judecătorilor executoreşti li se conferă dreptul de a începe executarea silită, la cererea creditorilor, fără aprobarea Tribunalului. Acest lucru înseamnă că cei cu debite la bănci sau alţi creditori pot fi executaţi silit mai rapid şi fără cenzura instanţei.

Executarea silită scapă, astfel, de sub controlul judecătrului, care nu mai verifică dacă sunt îndeplinite toate condiţiile de formă şi de fond, decizia aparţinând în totalitate executorului judecătoresc, care nu face parte din puterea juridică, ci din cea administrativă.

Judecătorii mai puţini încărcaţi vs. Curtea Constituţională

Legiuitorul susţine că astfel instanţele de judecată vor fi degrevate de un volum mare de muncă. Însă, sub acelaşi pretext, legea a mai fost modificată în 2006 astfel încât să permită executorilor declanşarea executării silite fără încuviinţarea instanţei, după învestirea cu formulă executorie a titlului. Doar că, în 2009, Curtea Constituţională a constatat că legea este neconstituţională, după o excepţie ridicată de compania Thyssenkrupp.

Cititi mai mult: http://www.economica.net/modificarile-la-codul-civil-privind-executarile-silite-ar-putea-fi-neconstitutionale_89097.html

Share

Adaugă comentariu


Codul de securitate
Actualizează

The best bookmaker bet365

Free Premuim Templates by BIGTheme

Copyright © 2009-2021  StirileMM.ro