The Best bookmaker bet365 Bonus

 

Târgul de carte “Gaudeamus”


În perioada 7-11 decembrie, la București s-a desfășurat Târgul de carte “Gaudeamus” ediția a XXIX-a. Au fost prezente peste 200 de edituri prezentând cărți pentru toate vârstele și gusturile.
În deschiderea manifestării doamna Ana Blandiana a evidențiat importanța lecturii în viața cotidiană, bucuria cititului și a mesajului transmis. La manifestările de înaltă ținută cultural au fost prezente personalități ale vieții culturale, științifice și polite din țara noastră.
 Au fost prezente marea majoritate a organizațiilor minorităților naționale din România, care și-au prezentat cărțile editate de-a lungul timpului, inclusiv noutățile editoriale.

1 Decembrie - Ziua Națională a României


1 Decembrie are o dublă semnificaţie pentru naţiunea română. Pe de o parte reprezintă desăvârşirea unităţii naţionale a românilor, pe de altă parte este Ziua Naţională a României. Şi pentru noi, minorităţile naţionale, este o mare sărbătoare pentru că de secole trăim pe pământul de azi al ţării noastre. Trebuie să precizăm că unele din principiile enunţate la Alba-Iulia, referitoare la raporturile majoritate minorităţi, sunt concretizate legislativ şi pragmatic. Reprezentarea noastră în viaţa publică prin diverse modalităţi, dispoziţiile referitoare la afirmarea şi dezvoltarea identităţii noastre, susţinerea financiară alocată organizaţiilor minorităţilor naţionale prin bugetul de stat ilustrează elocvent acest raport.

Schengen-ul s-a-ndepărtat de-al românilor olat...


Luni de zile am primit asigurări din partea tuturor factorilor decizionali în statul nostru aparent (Klaus Iohannis, coaliția penelisto-pedelistă, premierul neșcolit, Aurescu depășit, Rareșul Bogdan pocit etc.), că de data asta România îndeplinește absolut toate condițiile impuse de Uniunea Europeană UE), dovadă ridicarea – cu ceva timp în urmă – a Mecanismului de Cooperare și Verificare (MCV), așa că intrarea ei în mult râvnitul Spațiu Schengen va fi floare la ureche.
    Însă, dura realitate a votului țărilor membre, din urmă cu câteva zile, când „pachetul” România-Bulgaria a ratat șansa de-a intra în Schengen prin împotrivirea Austriei și Olandei, care au fost de acord cu intrarea Croației (parte componentă a fostului Imperiu Austro-Ungar, deci altminteri văzută și tratată de ipocriții noștri „amici” – Olanda, de pildă, cerea ca România să se decupleze de Bulgaria pentru a avea votul ei, de parcă aberația asta n-ar fi complicat și mai mult lucrurile, iar Austria ba invocă faptul că, din cauza românilor, pe teritoriul ei intră prea mulți migranți, aproape toți în tranzit spre țările occidentale, ba acuză autoritățile române că pun presiune pe companiile lor, deși este bine știut că astea taie și spânzură cum vor mușchii lor în pădurile, petrolul și finanțele de pe aceste meleaguri), dura realitate a votului din penibilele organisme europene, deci, ne demonstrează următoarele:

Activitate culturală organizată de sucursala UCRR Arad la Peregu Mare


În data de 12 noiembrie la Peregu Mare în județul Arad a avut loc o activitate culturală organizată cu ocazia începerii Postului Crăciunului, deoarece puțin peste o lună este Sărbătoarea Nașterii Domnului. Activitatea a debutat cu primirea tinerilor invitați la Parohia Bisericii Greco-Catolică din Peregu Mare de Pr. Bojcsuk Vasile și Viorica Bojcsuk – președinte Suc Arad a UCRR, urmând apoi prezentarea unor tradiții populare specifice sărbătorilor de iarnă în zona Peregu Mare – jud. Arad. S-au derulat apoi diverse discuții cu membrii și simpatizanți ai UCRR cu prezentarea unor activități derulate de-a lungul anului în țară și străinătate de promovare a tradițiilor, folclorului și spiritualității rutenilor din Peregu Mare. A urmat masa organizată în cadrul Centrului Cultural Rutean din Peregu Mare, unde s-au servit produse și preparate tradiționale rutene pregătite în mod specific de membrii ai Sucursalei Arad a UCRR.

Vizită la rutenii din Pojoga și Sălciva


Conform programului „Diversitate și patrimoniu prin prisma mass-media”, implementat de Departamentul pentru Relații Interetnice al Guvernului României conform strategiilor UE participanții la proiect au vizitat comunitatea noastră de la Sălciva și Pojoga (10 noiembrie 2022). Au participat Zsuzsa André, reprezentant teritorial al DRI, Nina May și George Dumitriu (Allgemain Deutsche Zeitung), Antal Erika și Bödöni-Dombi István (Erdély TV), Aldea Manuela (TVR), Angela Cerven (Radio România Actualități), Anca Filoteanu (Curierul Național) și Mihai Ogrinji (Asociația Ziariștilor de Turism din România). Întâlnirea s-a desfășurat la Căminul Cultural din Zam, centrul de comună. Oaspeții au fost primiți de rutenii din Pojoga și Sălciva, în frunte cu primarul Sorin Nistor și Maria Bocicor, președinte Filiala Hunedoara a UCRR, consiler UCRR în Consiliul Local Zam.

Ședința Comisiei de cultură a CMN


În data de 3 noiembrie a.c. a avut loc la Sediul Comunității Elene din București ședința Comisiei de culrură a Consiliului Minorităților Naționale. La acestă întâlnire, din partea Departamentului pentru Relații Interetnice, a participat doamna Liliala Bărbulescu. Întâlnirea a fost condusă de președinta comisiei, doamna Serin Turkoglu, iar din partea gazdelor a fost prezent domnul deputat Dragoș Zisopol.
Subiectele discuției au fost multiple, printre care amintim: prezența reprezentanților organizațiilor minorităților naționale la lucrările periodice ale comisiei, reiterându-se necesitatea participării obligatorii la cel puțin patru întâlniri pe an; necesitatea realizării unor proiecte comune de promovare culturală a minorităților naționale; necesitatea elaborării unor programe comune pentru activitățile propuse a se desfășura cu ocazia zile de 18 decembrie - Ziua Minorităților Naționale, respectiv activități la Muzeul Țăranului Român, Ministerul Culturii, Biblioteca Națională a României. Un punct distinct al discuțiilor a fost participarea organizațiilor inorităților naționale la Târgul de carte GAUDEAMUS la București, în perioada 7 – 11 decembrie.

Submediocritatea politicii românești postdecembriste


    Foarte mulți dintre românii cu discernământ ai zilelor noastre (nu-s prea mulți dintre ăștia, iar numărul lor tot scade!), se întreabă și (degeaba) întreabă în felul următor: Cum e posibil că România, țara dăruită de Creator cu de toate (climă blândă, relief prietenos, rețea hidrografică generoasă, însemnate bogății ale solului și subsolului), iar prin aceasta posesoarea a trei dintre cele patru vitale straturi naturale (litosfera, biosfera, hidrosfera, atmosfera), care, în profunda și tainica lor întrepătrundere formează binecuvântatul leagăn al vieții pe Pământ, parcă de-al dracului și în pofida acestor excepționale avantaje îndelung jinduite de agresori (romani, unguri, turci, tătari, muscali, austrieci, nemți, mai nou „distinsele” seminții ale Apusului) are atât de mulți sărăntoci și, la toți parametrii care ilustrează nivelul general de trai, ea se situează la coada țărilor din Uniunea Europeană?

Program de pregătire organizat de DRI-SGG


Departamentul pentru Relații Interetnice, prin Serviciul de asistență financiară și coordonare CMN a organizat, în perioada 28 – 31 octombrie a.c., la Sinaia, programul de pregătire adresat în special responsabililor pe probleme economice și juridice din cadrul organizațiilor membre ale Consiliului Minorităților Naționale. Cei prezenți, au purtat discuții și au avut posibilitatea de a clarifica diferite aspecte privind modul de lucru în activitatea economico-financiară a organizațiilor care beneficiează de sprijin de la bugetul de stat, dar și cu privire la alte aspecte de interes pentru activitatea organizațiilor neguvernamentale.

MANIFESTARE CULTURALĂ LA BAIA MARE


    Fundația culturală „eCreator” cu sprijinul Consiliului Județean Maramureș a organizat în perioada 21-24 octombrie 2022 o manifestare culturală dedicată Teatrului Tinerilor dar cu o componentă culturală eclectică: expoziții de artă, recital de poezie, spectacol de teatru și, nu în ultimul rând, conferințe pe diverse teme, cuprinse în volumul „Teatrul Tinerilor”, lansat cu ocazia aceasta. Din județul Hunedoara au participat dr. Gheorghe Firczak, Dumitru Tâlvescu, drd. Iulia Maria Ciherean și Mircea Brândușa alături de oameni de cultură din Cluj-Napoca, Târgu Mureș, Sighișoara și, nu în ultimul rând, Baia Mare.

Alfabetul conviețuirii 2022


    A devenit o tradiție participarea uniunii noastre la festivalul Alfabetul Conviețuirii, organizat anual de Uniunea Elenă din România, ca o adevărată sărbătoare a minorităților din țara noastră. În acest an s-a desfășurat cea de-a IX-a ediție, la Ploiești, în perioada 30 septembrie – 2 octombrie.
La deschiderea oficială au participat reprezentanți de frunte ai organizațiilor minorităților naționale din România, ai Departamentului pentru Relații Interetnice din cadrul Secretariatului General al Guvernului, precum și membri din administrația centrală și locală.

The best bookmaker bet365

Free Premuim Templates by BIGTheme

Copyright © 2009-2021  StirileMM.ro